Niezrównoważone praktyki biznesowe: przykłady naruszenia celów SDG

Denim: z mistrza wytrzymałości do symbolu „szybkiej mody”

Jeansowe spodnie, niegdyś synonim wytrzymałości, dziś rozpadają się pod wpływem codziennego użytkowania. Najsłabszej jakości są te przeznaczone dla kobiet.

Denim – materiał z historią

Denim, czyli gruby materiał, z którego pierwotnie szyto spodnie dla górników, farmerów i robotników, a nawet marynarzy, odmienił świat mody użytkowej. Słowo „denim” pochodzi od charakterystycznego skośnego splotu materiału, który powstał w miejscowości Nimes we Francji już w połowie XVI wieku. Wyjątkowo wytrzymały splot z dodatkiem barwnika indygo, który później udało się syntetycznie i tanio wyprodukować na terenie Europy, pozwolił na ekspansję tego wynalazku na cały świat. Materiału używano m.in. do tworzenia pokrowców, koców, namiotów, a później także ubrań roboczych – głównie spodni.

Spadek jakości w erze „szybkiej mody”

Niestety, rozwój kapitalizmu i moda na „szybką modę” (fast fashion) sprawiły, że po kilkuset latach dobrej renomy jeansów, nie możemy już traktować ich jako wytrzymałe, praktyczne spodnie. W szczególności dotyczy to ubrań dla kobiet.
Kristian Hansen, założyciel marki Slø, aktywnie działający przeciw trendowi „szybkiej mody”, opublikował na swoim profilu TikTok wideo, w którym porównuje „męski” i „damski” denim. Ten rodzaj materiału jest używany przez duże korporacje modowe m.in. do produkcji spodni jeansowych. Efekt może być irytujący, zwłaszcza dla kobiet, które mają dość przetartych, słabych jeansów i nie przepadają za rozrywką w postaci regularnych zakupów. Już na pierwszy rzut oka projektant zauważa różnicę w jakości na korzyść spodni dla mężczyzn. Po trwającym około dwóch minut przecieraniu obydwu materiałów, ten przeznaczony dla kobiet zaczyna się dziurawić, natomiast na denimie „męskim” nie ma żadnego śladu po eksperymencie.

Korporacyjne strategie i stereotypy

W społeczeństwie nadal funkcjonuje stereotyp kobiety, która powinna sprostać oczekiwaniom otoczenia o dobrym wyglądzie i posiadać szeroką gamę ubiorów na każdą okazję. W tym przypadku wielkie korporacje doskonale wykorzystały korzyści płynące z tego stereotypu, dodatkowo po cichu zwiększając zyski i oferując towar gorszej jakości.
Film Hansena sprowokowała setki komentarzy odnoszących się nie tylko do krytyki „szybkiej mody”, ale też do nierównego traktowania i dyskryminacji. Internautki wyrażają swoje niezadowolenie i deklarują zmianę nawyków zakupowych, kierując się ku „męskim” spodniom, które okazują się trwalsze i bardziej praktyczne.

Ekologiczne aspekty produkcji jeansów

Produkcja jednej pary spodni jeansowych wymaga około 11 tysięcy litrów wody (zdania na temat ilości potrzebnej wody są bardzo zróżnicowane). W dobie kryzysu ekologicznego i rosnącej świadomości konsumentów, takie marnotrawstwo zasobów staje się coraz bardziej nieakceptowalne. Warto więc kupować rzadziej, ale lepszej jakości produkty, które posłużą nam dłużej.
Świadome decyzje zakupowe mogą przyczynić się do ograniczenia produkcji „śmieciowych” ubrań i zmniejszenia naszego śladu ekologicznego. Jeansy mają bogatą historię jako wytrzymałe i praktyczne ubrania. Aby przywrócić im dawną jakość i trwałość, musimy zmienić nasze podejście do mody i zacząć stawiać na zrównoważone, świadome zakupy.

Naruszone Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG)

Zjawisko pogarszającej się jakości odzieży, w tym jeansów, narusza kilka kluczowych Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG). Przede wszystkim, SDG 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, zostaje poważnie zagrożony przez praktyki szybkiej mody. Masowa produkcja niskiej jakości ubrań prowadzi do ogromnego marnotrawstwa zasobów naturalnych, w tym wody, oraz generowania znacznych ilości odpadów tekstylnych, co ma negatywny wpływ na środowisko.
SDG 5: Równość płci, jest również naruszany, gdyż kobiety są dyskryminowane poprzez oferowanie im odzieży o niższej jakości w porównaniu do mężczyzn. To nie tylko wpływa na ich komfort i zadowolenie z użytkowania, ale także zmusza je do częstszych zakupów, co dodatkowo obciąża ich budżet i negatywnie wpływa na środowisko.
Ponadto, zjawisko to ma konsekwencje dla SDG 8: Wzrost Gospodarczy i Godna Praca. Praktyki szybkiej mody często wiążą się z nieuczciwymi warunkami pracy w krajach rozwijających się, gdzie produkcja odbywa się kosztem godności i bezpieczeństwa pracowników.
Wreszcie, SDG 13: Działania na rzecz klimatu, jest bezpośrednio zagrożony przez emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia wynikające z produkcji i dystrybucji odzieży niskiej jakości. Aby osiągnąć zrównoważony rozwój, niezbędne jest przejście na bardziej odpowiedzialne modele konsumpcji i produkcji, które będą szanować zarówno ludzi, jak i planetę.

Aby dowiedzieć się o innych celach Agendy 2030 (SDG) zapoznaj się z wpisem o Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDG).

 

Obraz autorstwa 8photo na Freepik.